Тиквеното време е в разгара си, а с него и моята фантазия. Откакто преди няколко години се реших да опитам солени, тиквени, ястия светът се промени из основи…поне есенно-зимният свят.
Тиквата е много гъвкав и интересен плод-зеленчук, към който лесно може да се добавят ред благодатни съставки, променяйки изцяло настроението му. От ароматни десерти с канела и какви ли не подправки до лазаня, всякакви видове паста или пайове, списъкът е безкраен и ви уверявам, че е много вкусен. Затова не се притеснявайте от солените ястия с присъствието на тиква, защото най-вероятно ще ви харесат, стига да не сте предубедени. Споделям експеримента с баща ми от онзи ден с този пай. Той щеше да се намръщи, ако му бях казала какво точно яде, преди да го изяде. Поради това не му казах и така му хареса, че щом разбра главната съставка направи физиономия струваща си снимка!
Тиквата, салвията и пармезанът образуват една чудесна комбинация, чиито вкус остава дълго в спомена. Плънката е кадифена с богат цвят и аромат, обгърната в хрупкаво тесто. Преди време започнах да правя това тесто вместо обикновеното маслено за пай, защото резултата е прекрасен и избягвам още масло, което не винаги ми понася в големи количества. Така пая е с една идея по-лек и с по-малко млечни. Но също толкова хрупкав и дори малко по-вкусен…поне според мен, особено ако го замесите със зехтин!
Също искам да споделя, че с тази рецепта гостувам на един прекрасен блог. Той е съвсем нов, но според мен има много за очакване от него, така че моля разгледайте, казва се My version of . Имах възможността да се запозная лични с момчето зад него и да се възхитя на това, което той е. Един прекрасен и еродиран младеж, който е само на петнайсе години, но определено те са му тесни. Изчистен визуален подход във фотографиите и видеата, които прави, лесно те пренася на местата и в настроенията, в които е. Има фин вкус към храните и страхотно желание да опитва и научава нови неща. Като цяло едно много интересно място, което се надявам да се развива все така приятно!
Време: 1ч и 30 мин. + печенето
Порции: 5 бр.
Продукти:
Тесто:
1 ч.ч брашно
1 яйце
1/4 ч.ч олио или зехтин
1/4 ч.ч студена вода
щипка сол
Плънка:
700 гр. тиква (почистена)
3 скилидки чесън
5 листа салвия
1 с.л олио
сол, черен пипер
40 гр пармезан
1 голямо яйце
Първо се захващате с тиквата. За целта я разрязвате и почиствате от семето и меките части. Нарязвате я на кубчета, поставяте я в тава заедно с необелените скилидки чесън и листата салвия. Поливате с мазнина, сол и черен пипер и я печете в предварително загрята фурна докато омекне.
През това време приготвяте тестото. Поставяте брашното в купа и към него прибавяте солта. Разбърквате и в средата чуквате едно яйце. Добавяте мазнината и студената вода. Забърквате тесто. Ако е по-влажно добавете още брашно, но внимавайте да не стане твърдо. Трябва да замесите средно твърдо тесто, граничещо с меко. Общо взето да се меси лесно и приятно, а структурата му отвътре да не се разрушава при дърпане, да не се накъсва.
Оставете тестото да почине. През това време тиквата вече трябва да е готова. Извадете я от фурната и я оставете да изстине напълно. След което я поставете в купа, към нея прибавете обеления, печен чесън, 2 пресни листа салвия, които сте наситнили, настъргания пармезан, подправки и още малко мазнина. Разбъркайте всичко до еднородно пюре. След като опитате как е на подправки може да добавите и яйцето. Разбийте добре и оставете сместа.
Разточете тестото на кора с дебелина 5мм. Поставете го в тава, може да е предварително намазнена и поръсена с малко брашно за да излезе по-лесно. Притиснете го добре по стените на формата и изсипете в него плънката. Подгънете леко ръбовете върху плънката, ако ви остава излишно тесто.
Поставете пая да се пече в предварително загрята до 180 С фурна за 40-45 мин. Уверете се че дъното на пая е изпечено. След като е готов го оставяте да изстине напълно преди да го сервирате!